top of page
workshops & PD
Summer Workshops
Fall Opportunities (Participants only)
lessons
browse by topic and objectives
search or immediately download
food & sustainability series
about
about
swag
our team
More
Use tab to navigate through the menu items.
Home
Lessons
Lessons
32 products
Sort by:
Recommended
The Science Behind Measurements & Chocolate Chip Cookies
Price
$3.99
Buy/Download
Oyster Farming
Price
$0.00
Buy/Download
PBL Unit: "The Next Big Apple"
Price
$19.99
Buy/Download
Apple Varieties (High School)
Price
$9.99
Buy/Download
Apple Varieties (Middle School)
Price
$9.99
Buy/Download
Caramelization & Caramel (High School)
Price
$6.99
Buy/Download
Caramelization & Caramel (Middle School)
Price
$6.99
Buy/Download
Peppers & Spice
Price
$9.99
Buy/Download
EOY Edition: Beat the Heat- Peppers & Spice
Price
$4.99
Buy/Download
EOY Edition: Color Changing Lemonade
Price
$4.99
Buy/Download
EOY Edition: Personal Rice Krispie Treats
Price
$4.99
Buy/Download
EOY Edition: Ice Cream in a Bag
Price
$4.99
Buy/Download
EOY Edition: Ice Cream & Density
Price
$4.99
Buy/Download
Brown Butter Rice Krispie Treats
Price
$9.99
Buy/Download
Mason Jar Ice Cream
Price
$4.99
Buy/Download
Nourishing Soil for Food
Price
$0.00
Buy/Download
How do bees produce our food?
Price
$0.00
Buy/Download
Color Changing Lemonade
Price
$9.99
Buy/Download
Yeast and Bread
Price
$9.99
Buy/Download
Paneer and Calcium
Price
$9.99
Buy/Download
Mozzarella
Price
$9.99
Buy/Download
Ricotta (High School)
Price
$9.99
Buy/Download
Ricotta (Middle School)
Price
$9.99
Buy/Download
How is Cheese Made?
Price
$4.99
Buy/Download
0
bottom of page